Jak zmienią się banki i instytucje finansowe?

 Jak zmienią się banki i instytucje finansowe?

Zielona transformacja oznacza dla polskiej i światowej gospodarki szansę na lepszą przyszłość. Szczególną rolę w tym procesie odegra sektor finansowy. Według regulatora to właśnie banki i instytucje finansowe zobowiązane są jako pierwsze uwzględniać w swoich procesach ryzyka pozafinansowe. Czy regulacje unijne dotyczące ESG spowodują rewolucję finansową? Z tym pytaniem zmierzyli się eksperci podczas #ESG & #Sustainability Forum „Go to the future”. 

Według dr Jolanty Turek z Międzyuczelnianej Akademii Klimatu, SGH, ESG ma ogromny wpływ na to, jak postrzegane są przedsiębiorstwa. – Dla takich podmiotów jak private equity czy venture capital ważne jest, czy przedsiębiorstwa idą z trendem ESG, bo to jest kierunek, w którym zmienia się świat. W tym kontekście wartość rynkowa firm z pewnością nie spada – mówiła Turek.

Podczas panelu dyskusyjnego poruszono kwestię skutków niedostosowania się przedsiębiorstw do wymogów stawianych przez banki. Czy firmy, które nie sprostają temu, nie będą już w polu zainteresowania banków? – Celem działalności banków nie jest ograniczanie finansowania – mówiła Katarzyna Teter, menadżer zespołu ds. zrównoważonego rozwoju i ESG, Santander Bank Polska.Banki przede wszystkim będą oceniać bardzo wnikliwie przedsiębiorstwa pod kątem operacyjnego wdrożenia ESG – dodała. Jednocześnie podkreśliła, że kryteriami, które bank bierze pod uwagę przy ocenie klientów jest przede wszystkim sprawdzenie, czy klienci „transformują się na modele zgodne modelami niskoemisyjnymi” oraz czy mają długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju, uwzględniającą czynniki klimatyczne. 

Robert Adamczyk, senior environmental adviser, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, podkreślił, że ich instytucja już od dłuższego czasu nie wykorzystuje węgla, a także odchodzi od zużywania gazu. – Większość banków europejskich już od dawna nie inwestuje w węgiel. Wiadomo, że ktokolwiek ma w portfelu cokolwiek związanego z węglem, czy nawet z gazem lub z dobrami nieekologicznymi, raczej wypadnie, obniżą się jego wyceny – zaznacza Adamczyk. 

Dr Tomasz Wiśniewski, koordynator strategii ESG dla rynku kapitałowego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., wskazał, że na kwestie związane z ESG patrzą w szczególności inwestorzy zagraniczni. – Pierwszym źródłem informacji są dla nich raporty zrównoważonego rozwoju, które są zgodne z międzynarodowymi standardami – mówił Wiśniewski. Zaznaczył przy tym, że jeśli jakiekolwiek kwestie zrównoważonego rozwoju nie zostaną uwzględnione w raporcie, wówczas inwestor uzna, że ich nie ma, co z pewnością nie będzie korzystne dla podmiotu rozliczającego się z działań ESG. Warto więc działać transparentnie, dzielić się danymi. – Raportowanie musi być na podstawie faktów, danych oraz ujednolicone w taki sposób, aby nie można było przy nich manipulować – podkreślił z kolei Robert Adamczyk.

Zobacz nagranie z panelu „Jak zmienią się banki i instytucje finansowe?” – Kliknij TU.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *