Sektor MŚP nie jest gotowy na transformację ESG. Firmy oczekują wsparcia od instytucji rządowych

 Sektor MŚP nie jest gotowy na transformację ESG. Firmy oczekują wsparcia od instytucji rządowych

Firmy z sektora MŚP wciąż zbyt mało wiedzą o kwestiach związanych z ochroną środowiska, społecznych i dotyczących ładu korporacyjnego – wynika z badania Polskiego Stowarzyszenia ESG. Na brak informacji i argumentów przemawiających „za” raportowaniem skarżą się też liderzy dużych organizacji. Jednak firmy, które zaczęły wdrażać i opracowywać raporty niefinansowe, już wskazują korzyści.

Na Raport „Koszty i Wyzwania ESG” składają się wyniki ankiet oraz pogłębionych wywiadów przeprowadzonych wśród 170 podmiotów: międzynarodowych korporacji, dużych polskich przedsiębiorstw, spółek giełdowych i firm z sektora MŚP. Badanie przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem ESG zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS oraz firma badawcza Quality Watch.

– Trudno dziś mówić o wyborze między ekonomicznym wzrostem a zrównoważonym rozwojem. Te dwie kwestie muszą iść ze sobą w parze. Co więcej, zrównoważony rozwój ma realny wpływ na biznes, a raportowanie ESG może przynieść firmom wymierne korzyści. To przyszłość, od której nie ma już odwrotu. Niestety wciąż tylko część firm zdaje sobie z tego sprawę – zwraca uwagę Marta Biernacka-Miernik, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG.

Raport „Koszty i wyzwania ESG” pokazuje, z jakimi wyzwaniami mierzą się dziś firmy i przedsiębiorstwa z sektora MŚP w kontekście ESG, jakich rozwiązań oczekują oraz jakie koszty już poniosły i nadal będą ponosić wprowadzając strategię ESG w swoich organizacjach. Badanie dostarcza też interesujących wniosków na temat tego, jak sytuacja geopolityczna wpłynie na realizację strategii zrównoważonego rozwoju w firmach oraz czy mniejsze podmioty mają świadomość, że współpraca z dużymi korporacjami i pozyskanie finansowania z banków czy od funduszy inwestycyjnych prędzej czy później będzie wymagała od nich zmierzenia się z wyzwaniami ESG.

Raport dostępny jest na STRONIE.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *