Siedem trendów technologicznych, które zmienią świat. Czy Polska może być w nich liderem?

 Siedem trendów technologicznych, które zmienią świat. Czy Polska może być w nich liderem?

Podstawą do rozmowy o trendach, które zmienią świat, był raport przygotowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz-Orgmasz. Założeniem tego raportu było przygotowanie polskich przedsiębiorców i decydentów na wyzwania i trendy technologiczne najbliższej dekady – i to w sposób, który zapewni im przewagę konkurencyjną. 

Firma badawcza wyszczególniła następujące trendy:
+ inteligentne sieci energetyczne, czyli smart grids i zaawansowane technologicznie magazyny energii
+ telemedycyna
+ inteligentne i precyzyjne rolnictwo
+ zastosowanie wodoru w produkcji stali
+ technologie drogowe
+ wzrost wykorzystania nanomateriałów i nanotechnologii
+ foodtech

Prezentująca raport Dominika Bagińska-Chyłek, ekspertka ds. ESG, wskazała, że w badaniu synergii wykryto pary technologii komplementarnych, czyli takich, których rozwój jest ze sobą silniej powiązany. Jednym z głównym wniosków badania jest obserwacja, że powinniśmy stymulować te obszary gospodarki, które najsilniej przełożą się na rozwój pozostałych gałęzi. Przykładem tego jest np. nanotechnologia. Ponadto należy rozwijać sektor B+R, dostosować otoczenie regulacyjne do potrzeb rozwoju wskazanych trendów, a także stymulować rozwój kompetencji technologicznych – w taki sposób, aby mieć przewagę rynkową we wspomnianych trendach.  

Według prof. ALK dr hab. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego, odpowiedź na pytanie, czy Polska ma szansę być liderem w zakresie transformacji cyfrowej i zielonej, nie jest wcale oczywista. – Jest to kwestia względna. Jeżeli popatrzymy na tempo naszego dostosowywania się do wymogów zrównoważonego rozwoju, ten poziom nie jest w Polsce najgorszy – mówił Rok. Wyjaśnił, że dbanie o zrównoważony rozwój nie oznacza wyłącznie dekarbonizacji, czyli troski o klimat. Liczą się też wymiary społeczne. – Wskaźników, które się ocenia, jest ponad 230. I w ramach tych wskaźników można powiedzieć, że Polska jest liderem wśród około 170 państw, które poddają się takim regularnym pomiarom – zauważył profesor. Dodał, że w pewnych obszarach możemy się specjalizować, ale powinniśmy patrzeć na to bardziej w kategoriach pewnej szansy na rozwój w najbliższej przyszłości, niż na dążenie do bycia liderem. – Nie chodzi o to, aby być liderem, ścigać się. Musimy współpracować – powiedział Bolesław Rok.

Mniej optymistyczną wizję nakreślił Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland. Wypunktował obszary, w których zarówno Polska jak i świat mają wiele do nadrobienia, jeśli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej. – Jeśli nie zmienimy podejścia do ekonomii, przegramy – powiedział Wyszkowski. 

Firmy już szukają własnych rozwiązań. I tak na przykład Microsoft utworzył w swojej firmie Climate Innovation Fund, który opiewa na kwotę miliarda dolarów. – Fundusz został sfinansowany z naszych wewnętrznych podatków. Carbon tax wprowadziliśmy już 10 lat temu – powiedziała Joanna Molik, Dyrektor ds zrównoważonego rozwoju i ESG, Microsoft.

Magdalena Andrejczuk, Sustainability & ESG Senior Expert Allegro zaznaczyła z kolei, że w ich firmie przeprowadzanych jest rocznie aż 18 tys. innowacji. – Na tym nie koniec. Kreujemy innowacje, mamy agile’owy styl i cele klimatyczne w perspektywie – mówiła Andrejczuk. 

Aleksandra Koseła, External Affairs Manager BAT, wskazała, że ich firma mocno inwestuje w nowe technologie, w centra badawczo-rozwojowe. – Wprowadziliśmy strategię Lepszego Jutra, czyli w ramach strategii ESG wprowadziliśmy jeszcze literę H jak health. Czujemy się odpowiedzialną firmą względem społeczeństwa i zdrowia. Redukcja szkód jest dla nas priorytetem – podkreśliła Koseła.

Zobacz nagranie z panelu „Siedem trendów technologicznych, które zmienią świat” – Kliknij TU.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *