Polskie Stowarzyszenie ESG (PSE) to największa w Polsce organizacja zrzeszająca liderów zrównoważonej transformacji: firmy, organizacje, instytucje, jednostki samorządu terytorialnego, które aktywnie wdrażają idee ESG, działają w duchu zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska naturalnego, dbają o ład korporacyjny i pracowników oraz są odpowiedzialne społecznie.
ESG (Environment, Social, Governance) tworzy realną wartość. To holistyczne spojrzenie prowadzenia biznesu jest ważne zarówno dla klientów jak i da inwestorów. Dzisiejsze oczekiwanie prowadzenia biznesu w zrównoważony sposób przekłada się bezpośrednio na wzrost wartości organizacji. ESG ogranicza ryzyko dla biznesu, wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstwa oraz jest wartością dla pracowników.
Największe spadki wartości firmy odnotowują wówczas, gdy świat obiegają informację o takich zjawiskach jak: nieprzestrzeganie standardów ekologicznych, zatrudnianie dzieci, finansowanie niedozwolonych organizacji itp. W sukurs przychodzi jednak ESG. Raportowanie pozafinansowe staje się gwarancją tego, że inwestor nie będzie posiadał ekspozycji na niepożądane ryzyko.
Liderzy polskich firm wciąż nie mają wystarczających informacji i argumentów, by wdrażać w firmie standardy ESG jako efektywne narzędzie zarządzania firmą. Zainicjowanie dyskusji na temat stanu faktycznego oraz wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy, którzy już wdrażają lub będą wdrażać strategie ESG oraz wypracowanie konkretnych rozwiązań jest konieczne
Trudno dziś mówić o wyborze między ekonomicznym wzrostem a zrównoważonym rozwojem. Co więcej, zrównoważony rozwój ma realny wpływ na biznes, a raportowanie ESG może przynieść firmom wymierne korzyści. Decydując się na przeprowadzenie badań, chcieliśmy dowiedzieć się, jak na kwestie związane z ESG zapatrują się polskie firmy i jak przygotowują się do tego, co nieuniknione